Archives for January 2005

Whitlam’s Tribute To Mark Latham

Mark Latham resigned as leader of the ALP on January 18, 2005.

This is Gough Whitlam’s tribute to Latham.

Since his last days at school I have known Mark Latham as a person of outstanding character and capacity with a zest for public service.

As the Leader of the Australian Labor Party from February 1967 to December 1977 and the Member for Werriwa from November 1952 to July 1978 I am proud of Mark’s achievements in both positions I held.

It is tragic that his agonising ailment has prematurely ended his public career. Margaret and I shall always regard Mark and Janine and their children with great affection and admiration.