Gough Whitlam

Edward Gough Whitlam was born on July 11, 1916, at Kew, Victoria.

Gough Whitlam
A photograph of Gough Whitlam, autographed in 1997.

Whitlam married Margaret Dovey in 1942. Margaret died in 2012, aged 92.

Whitlam gained a B.A. and LL.B from Sydney University. He practised as a barrister and became a Queen’s Counsel in 1962.

In 1941, during World War II, Whitlam enlisted in the R.A.A.F. General Duties Branch. He was discharged in 1945 with the rank of Flight Lieutenant.

Whitlam was elected to the House of Representatives for Werriwa, New South Wales, at a by-election on 29 November 1952, following the death of H.P. Lazzarini.

He became Deputy Leader of the Opposition from March 7, 1960 to February 8, 1967. He became leader of the ALP on February 8, 1967 and served as Leader of the Oppostion until December 5, 1972.

He was Prime Minister from December 5, 1972 to November 11, 1975, and again served as Leader of the Opposition from January 27, 1976 to December 22, 1977.

Whitlam resigned from Parliament on July 31, 1978. In 1983, he was appointed Ambassador to UNESCO, a post that had been offered to Sir John Kerr in 1978.

Whitlam died in Sydney on October 21, 2014, at the age of 98.

Archived Posts

1952

1967

1975

1977

1980

1985

1995

1996

2002

2005

2006

2007

2012

2013

2014

Print Friendly